DjVu
 

Princip DjVu

DjVu je obrazový formát, který využívá nejnovějších poznatků v oblasti komprese grafických dat, a to velmi účinného jednobitového algoritmu (JB2) pro text a moderní komprese typu wavelet (IW44) pro větší barevnou hloubku. Jde především o ztrátovou a velmi úspornou kompresi při zachování dobré čitelnosti obrazu.

Technologie DjVu při typickém použití je schopna obraz segmentovat do vertikálních vrstev a ve složeném komplexním formátu zpracovat odděleně popředí a pozadí obrazu. Popředí může mít vrchní jednobitovou vrstvu a spodní dokreslení, pozadí mívá čtyři barevné vrstvy. Tím je dosaženo maximální úspory při přenosu dat, neboť kompresní schémata použitá v DjVu patří ve svých oblastech k jedněm z nejúčinnějších.

Uživatel digitální knihovny může požádat systém o provedení dynamické komprese konkrétního obrazu strany dokumentu a jeho dodání. Tím dojde ke značné úspoře při přenosu dat, neboť DjVu obraz je radikálně menší než obraz v jakémkoli klasickém formátu. Toto má význam zejména při pomalém připojení uživatele na Internet nebo při velkém zatížení sítě.


Zásuvný modul (plug-in)

DjVu obraz je poslán systémem do zvláštního okna a je možno jej prohlížet a manipulovat s ním v prostředí obou hlavních webovských prohlížečů (Microsoft Internet Explorer a Netscape) po nainstalování příslušného zásuvného modulu (plug-in) pro DjVu. Funkce zásuvného modulu se ovládají pravým tlačítkem myši a (nebo) na dolní liště. Modul se spouští sám vždy, když je do prohlížeče zavolán DjVu soubor. Nejnovější verze plug-in je vždy k dispozici na stránkách firmy Lizardtech, která se šířením této technologie zabývá, jako DjVu Plug-in. Přímo lze jít pro plug-in na tuto stránku. Je vhodné čas od času prověřit, zda používáme nejnovější DjVu plug-in, neboť Lizardtech jej neustále zdokonaluje.


Srovnávací studie
 

Technologie DjVu byla vybrána a základě rozsáhlých testů pro různé typy zobrazení a užití v knihovnách. Srovnání jsou k dispozici v těchto studiích:

Zároveň obsahují studie řadu typických příkladů.

Adolf Knoll